Domů O mně Výuka Překlady MédiaFinština Švédština
Zkušenosti

Jmenuji se Dominika Střížková a pocházím z Prahy, kde jsem vyrostla a vystudovala. Titul Mgr. jsem získala na FF UK, kde jsem studovala severské jazyky finštinu a švédštinu. V září 2020 jsem se odstěhovala do vesnice ve středních Čechách, protože život mimo město je mi aktuálně bližší a příjemnější. Do Prahy nadále více či méně pravidelně dojíždím, takže lze domluvit i osobní výuku, ale převážně učím on-line, případně s některými studenty kombinujeme osobní a distanční výuku.

Výuce finštiny se věnuji od roku 2016, se švédštinou jsem začala až v roce 2019. Učím převážně individuálně, případně dvojice. Příležitostně nadále mívám individuální i skupinové kurzy v jazykové škole, kde jsem před pěti lety začínala. Od jara 2021 se ale snažím osamostatnit a postavit se na vlastní (volné) nohy.


Trocha letopočtů:

2012 první návštěva Finska (týdenní poznávací zájezd)

2013 zahájení studia oborů Finská studia a Švédská studia

+ 2014, 2016 a 2017 letní škola ve Finsku (3x3 týdny)


+ 2015 letní pracovní stáž ve Finsku (3 měsíce)


2016 zahájení studia oborů Finská filologie a Skandinavistika (švédština)

+ 2018 stipendijní pobyt pro směr materiálu na diplomovou práci (4 měsíce)


2020 zahájení studia oboru Germánské a severské jazyky a literatury

Do Švédska jsem zatím jezdila pouze jako turistka: poprvé v roce 2010 (prodloužený víkend), naposledy v prosinci 2019 (vánoční týden)


Záliby

Vedle finštiny a švédštiny se zabývám i dalšími severskými jazyky, konkrétně severní sámštinou a meänkieli. Díky těmto dvěma malým jazykům si neustále připomínám, jaké to je, učit se něco nového, co je pro mě cizí a dosud neprobádané. To mi umožňuje se lépe vcítit do mých studentů a výuku uzpůsobovat jejich potřebám.

Kromě jazyků se občas věnuji také cvičení jógy, ve které se stále považuji víceméně za začátečníka, ačkoli jsem nedávno spočítala, že na své úplně první lekci jsem byla už před čtyřmi lety. (Ale pravidelněji ji cvičím teprve dva roky.) Navíc mě zajímá zdravá výživa a už druhé léto se snažím zlepšovat své skromné zahradnické dovednosti.