Jmenuji se Dominika Střížková a pocházím z Prahy, kde jsem vyrostla a vystudovala. Titul Mgr. jsem získala na FF UK, kde jsem studovala severské jazyky finštinu a švédštinu.

V září 2020 jsem se odstěhovala do vesnice ve středních Čechách, protože život mimo město je mi aktuálně bližší a příjemnější. Do Prahy nadále více či méně pravidelně dojíždím, takže lze domluvit i osobní výuku, ale převážně učím on-line, případně s některými studenty kombinujeme osobní a distanční výuku.

Výuce finštiny se věnuji od roku 2016, se švédštinou jsem začala až v roce 2019. Učím převážně individuálně, případně dvojice.

Během školního roku učím i večerní skupinové kurzy v jazykové škole Severské centrum. (více informací zde)

Finsko mě začalo zajímat už na gymnáziu, kdy se mi dostal do ruky nejprve cestopis Míly Myslíkové V zemi Kalevově a následně české vydání Kalevaly. Finština mě okouzlila na první pohled, i když jsem zpočátku chvíli váhala, jestli se jí chci věnovat i akademicky. Do země tisíců jezer jsem se poprvé podívala v roce 2012 a hned bylo rozhodnuto. O rok později už jsem zahajovala bakalářské studium na FF UK v Praze.

Protože finštinu bylo možné studovat pouze v kombinaci s dalším oborem, vybrala jsem si trochu pragmaticky švédštinu coby druhý úřední jazyk Finska. Zatímco finština byla láska na první pohled, ke švédštině jsem si musela chvíli hledat cestu, ale během studijních let jsem se zamilovala i do ní…

… a dnes se pokouším něco ze svého nadšení a jazykových znalostí předávat dál 🙂
Severské jazyky však nejsou celý můj život.

Pokud zrovna neučím
nebo nepřekládám, věnuji se spoustě dalších věcí: